Po novem je v SB Celje možna oddaja vloge tudi preko e-maila (poleg osebne oddaje, ki poteka brez naročanja vsako sredo od 13. do 15. ure na naslovu Oblakova 5, tj. glavni vhod v porodnišnico).
Odločbo za sterilizacijo lahko po odobritvi komisije dvignete samo osebno v navedenem terminu na istem naslovu.
V nadaljevanju najdete uporabne informacije v zvezi s sterilizacijo (skupaj z vlogo), in sicer tako pri ženskah kot pri moških.
VLOGA_STERILIZACIJA
Splošno o sterilizaciji (1,2)
Sterilizacija je poseg, ki trajno rešuje vprašanje kontracepcije in je obenem ena najbolj zanesljivih, varnih in cenovno dostopnih oblik preprečevanja nosečnosti. Za postopek se večkrat odločajo ženske, čeprav je pri moških lažji in bolj preprost. Najbrž gre vzroke iskati (tudi) v družbenem prepričanju, da je za kontracepcijo »odgovorna« ženska.
Zakon je enak tako za sterilizacijo pri ženskah kot pri moških; zakonsko določena meja je 35 let, razen v izrednih zdravstvenih primerih. Zahtevo za poseg lahko vloži le razsodna oseba, za katero naj bi se postopek izvedel, odobriti pa jo mora komisija za umetno prekinitev nosečnosti in sterilizacijo. Postopek se praviloma lahko opravi šele šest mesecev po odobritvi posega.
Sterilizacija pri ženskah (1,3)
Sterilizacija pri ženskah poteka v splošni anesteziji, bolnišnična obravnava pa praviloma traja en dan. Pri nas jih na leto opravijo čez 800.
Sterilizacija je zdravstveno upravičena, kadar nosečnost ni več priporočljiva. Dodatni razlogi so tretji carski rez, kronične bolezni, ki jih nosečnost še poslabša ali odločitev o zaključku nadaljnjih načrtovanih nosečnosti. Velikokrat je zdravstveno utemeljen razlog tudi neprimernost ostalih zaščitnih metod. Te so lahko premalo zanesljive, škodljive zdravju ali pa jih telo ne prenaša.
Poseg pri ženski je zahtevnejši kot pri moškem. Praviloma se izvaja v operacijski dvorani s splošno anestezijo, laparoskopom in ekipo kirurgov. Sam poseg se dogaja na tkivih v globini trebuha. Sterilizacija se lahko naredi s prekinitvijo jajcevoda, da nastane prepreka, ki onemogoči potovanje jajčne celice skozi jajcevod v maternico oziroma potovanje semenčic skozi jajcevod. Poseg povzroči trajno neprehodnost jajcevodov, ki jo je težko popraviti, zato zdravniki običajno odsvetujejo sterilizacijo ženskam pred 35. letom oziroma ženskam, ki še nikoli niso rodile. V zadnjem času se bolj priporoča odstranitev obeh jajcevodov, saj obstajajo dokazi, da rak na jajčniku, jajcevodu in na trebušni mreni vznikne ravno iz jajcevoda. Pri takem načinu sterilizacije se jajcevoda tudi histopatološko pregledata. Pri obeh načinih jajčnika ostaneta na svojem mestu in še naprej opravljata svojo funkcijo. Neplodnost je ne glede na način posega takojšnja. Zapleti, ki se sicer redko pojavijo, lahko nastanejo zaradi anestezije ali operacije same.
Ena od prednosti je gotovo visoka zanesljivost posega. Ženska ali par nimata nobenih skrbi glede pravilne uporabe metode, niti se ni treba ukvarjati s pozabljanjem zaščite. Na zdravju ali počutju ni dolgoročnih sprememb. Menstrualni ciklus ostane enak, tako po dolžini kot po moči trajanja. Želja po spolnosti ne upade in je normalno prisotna. Tudi nožnica je normalno vlažna in spolna dejavnost je možna ne glede na prisotnost ovulacije. Kontrolni pregledi niso potrebni. V izjemnih primerih je na željo osebe, kjer je bila sterilizacija opravljena, še vedno možnost zanositve. Pri moških se lahko uporabi zamrznjeno seme in se izvede oploditev partnerice, pri ženskah pa je zanositev možna po punkciji jajčnika, oploditvi v epruveti in prenosu zarodka v maternico.
Sterilizacija pri moških (1,2)
Sterilizacija (t. i. vazektomija) pri moških se običajno izvaja v zunajbolnišnični (ambulantni) obravnavi oziroma kot dnevna bolnišnična obravnava, brez splošne anestezije. Pri nas jih na leto opravijo čez 400. Stroške vazektomije za moške z napotnico družinskega zdravnika v celoti krije zdravstvena zavarovalnica.
Za poseg se odločajo moški različnih poklicev in socialnih skupin. Skoraj vsi imajo že več otrok in si jih ne želijo še več. Večkrat povedo, da so se za vazektomijo odločili zato, da ženam ali partnerkam zaščite ne bi bilo več treba jemati. Za zamrznitev semena se odloči manj kot deset odstotkov vseh, ki pridejo na vazektomijo.
Gre za razmeroma preprost poseg v lokalni anesteziji, ki traja od 20 do 30 minut. Semenovoda, po katerih potujejo semenčice iz mod v penis, podvežejo ali prerežejo. Po operaciji v izlivu ni več semenčic, zato je oploditev nemogoča, kar pa se preveri s pregledom semena nekaj tednov po posegu. V tem času mora moški še vedno uporabljati zaščito.
Vazektomija v nobenem primeru ne vpliva na potenco. Zapletov je malo – najpomembnejši je hematom mošnje. Tak, ki zahteva kirurško intervencijo, se zgodi v manj kot 0,5% vseh posegov.
Ker vazektomijo naredijo le starejšim od 35 let, je potrebe po obratnih posegih ali oploditvah z biomedicinsko pomočjo zelo malo.
Viri:
- 4. STERILIZACIJE. ZDRAVSTVENI STATISTIČNI LETOPIS SLOVENIJE 2022. Nacionalni inštitut za javno zdravje. Ljubljana, 2024. Dostopno na naslovu: https://nijz.si/wp-content/uploads/2024/03/6.4_Sterilizacije_2022_z.pdf
- Povzeto po: Intihar A. Vazektomija – preprost poseg, a »pogumnežev« pri nas še zmeraj malo. Delo, 2022. Dostopno na naslovu: https://www.delo.si/novice/slovenija/vazektomija-preprost-poseg-a-pogumnezev-pri-nas-se-zmeraj-malo
- Povzeto po: Vrbančič S. Sterilizacija. ABCzdravja. 2011. Dostopno na naslovu: https://www.abczdravja.si/reproduktivni-sistem-in-secila/sterilizacija/